Για καθηγητές που λατρεύουν να μαθαίνουν στους μαθητές τους πώς να μαθαίνουν, αξιοποιώντας τα κοινωνικά δίκτυα, εδώ το LinkedIn, και να ανακαλύπτουν τον πραγματικό κόσμο, με γνώση των δεξιοτήτων, ικανοτήτων γνώσεών τους και γεμάτους αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση, τόσο αναγκαίο για τον γεμάτο ανασφάλεια κόσμο μας. Ένα σεμινάριο του Διορθόδοξου Κέντρου της Ελλάδος σε συνεργασία με το Σχολικό Δίκτυο. Ευχαριστούμε θερμά τους δημιουργούς της εργασίας και τους εμπνευστές και εργάτες του σεμιναρίου. Ευγνώμονες!
http://prezi.com/moh40u-q-vjb/?utm_campaign=share&utm_medium=copy
Και για όσους είναι αναλυτικοί τύποι σας παραθέτουμε τον σύνδεσμο του αναλυτικού σχεδίου της παρουσιασμένης εργασίας : https://docs.google.com/document/d/1NNtdcjONBuXhWqEDZNAXZomAs8Nbsis6fMSZ5WWGq9I/edit
και το σχεδιάγραμμα!!!
Μαθησιακό Σενάριο
|
|
Τίτλος |
«What I dream» ή στα ελληνικά «Ό,τι ονειρεύομαι» |
Εκπαιδευτικό πρόβλημα/ανάγκη |
Η δημιουργία κινήτρων για την απόκτηση δεξιοτήτων |
Στόχοι – επιδιωκόμενα μαθησιακά αποτελέσματα |
Με τη χρήση του δικτύου Linkedin αφενός μεν να δημιουργήσουμε εσωτερικά κίνητρα για μάθηση, απόκτηση δεξιοτήτων, αυτοεπιμόρφωση και αφετέρου να πετύχουμε την ίδια την μάθηση. |
Ομάδα στόχος – ανάγκες |
Μαθητές από την Ε’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου μέχρι και την Γ’ τάξη Λυκείου οποιουδήποτε τύπου. Η ανάπτυξη του σχεδίου θα τους φέρει αντιμέτωπους με τις απαιτήσεις της αγοράς εργασίας σε δεξιότητες , ικανότητες και γνώσεις. |
Γνωστικό Αντικείμενο |
Στο σχέδιο μπορούν να συμπεριληφθούν μια πλειάδα αντικειμένων του αναλυτικού προγράμματος όλων των τύπων των σχολείων ( από γλώσσα και μαθηματικά μέχρι και κοινωνική και πολιτική αγωγή |
Παιδαγωγικό πλαίσιο |
Ενεργός συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών για την υλοποίηση του προγράμματος. Εργασία σε ομάδες. |
Μοντέλο διδασκαλίας- διδακτικές τεχνικές |
Ομαδοσυνεργατικό μοντέλο, έμφαση στη διαφοροποιημένη διδασκαλία,ιστοεξερεύνηση, παρουσιάσεις |
Σύνθεση ομάδας – ρόλοι και αλληλεπιδράσεις |
Η οργάνωση και το πνεύμα συνεργασίας εκπαιδευτικών και ομάδων μαθητών απαραίτητα στοιχεία ώστε οι ομάδες να λειτουργήσουν αποτελεσματικά. Θα ήταν καλό να οριστεί στην ομάδα κάποιος εκπρόσωπος, ο οποίος θα έχει την επαφή με τον καθηγητή, ώστε να συζητά προβλήματα,να ανακοινώνει τα αποτελέσματα των εργασιών της ομάδας, να ενημερώνει για τις απορίες της ομάδας και να κρατά τα αρχεία της δουλειάς της ομάδας. |
προαπαιτούμενες γνώσεις και δεξιότητες |
|
Επιλογή περιβάλλοντος (αιτιολόγηση) |
Επιλέχτηκε το δίκτυο LinkedIn καθώς είναι ένα επαγγελματικό δίκτυο το οποίο θα φέρει τους μαθητές αντιμέτωπους με επαγγελματίες και απαιτήσεις της πραγματικής αγοράς εργασίας. Επιτυγχάνεται έτσι η σύνδεση σχολείου και κοινωνικού και εργασιακού γίγνεσθαι Επίσης θα δώσει την δυνατότητα δημιουργίας ενός αυστηρού επαγγελματικού προφίλ πάνω στα διεθνή πρότυπα |
Εργαλεία – πόροι |
Εργαστήρι υπολογιστών, προβολικό , σύνδεση internet. |
Επίπεδο δυσκολίας |
Ανάλογη της βαθμίδας εκπαίδευσης που θα εφαρμοστεί. |
Αξιολόγηση |
Η αξιολόγηση στο τέλος του σχεδίου |
Χρονική Διάρκεια |
Ανάλογα με τις από τον εκπ/κό προγραμματισμένες εργασίες από λίγες ώρες ( 10 το λιγότερο ) μέχρι όλο το διδακτικό έτος. |
Διαδικασία |
|
Φάση 1 |
Εργασία 1η : Εξοικείωση με τον ιστότοπο ( ατομική εργασία)
Δραστηριότητες:
Εργασία 2η : Εξερεύνηση και «συμπλήρωση» του προφίλ Δραστηριότητες:
|
Χρονική Διάρκεια |
3-4 ώρες |
Τρόπος Αλληλεπίδρασης |
Αυτοαξιολόγηση ικανοτήτων, δεξιοτήτων και γνώσεων, ετεροαξιόλογηση. |
Φάση 2 |
Στόχος: Διερεύνηση/εξερεύνηση – ανακάλυψη των πιο απαραίτητων/συχνών δεξιοτήτων, κατανόηση της ανάγκης «ευρύτερης» και προσωπικής μόρφωσης. Εργασία 1η : Εξερεύνηση δεξιοτήτων «δημοφιλών» επαγγελμάτων. (ατομική εργασία) Δραστηριότητες:
Εργασία 2η : Ομαδοποίηση των ευρημάτων. (ομαδική εργασία) Δραστηριότητες:
|
Χρονική Διάρκεια |
Από 3 με 6 ώρες μέχρι και το τέλος της σχολικής χρονιάς |
Τρόπος Αλληλεπίδρασης |
Αυτοαξιολόγηση ικανοτήτων, δεξιοτήτων και γνώσεων, ετεροαξιόλογηση. |
Φάση 3 |
Στόχοι: Οι μαθητές μαθαίνουν, μέσα από την συμμετοχή τους σε κοινωνικά δίκτυα να μαθαίνουν – μορφώνονται. Εργασία 1η : Οι μαθητές εξερευνούν τα απαιτούμενα προσόντα για τα επαγγέλματα που τους ενδιαφέρουν στην σελίδα «προσφοράς εργασίας» (ομαδική εργασία) Δραστηριότητες:
Εργασία 2η : Οι μαθητές μαθαίνουν τρόπους αυτοεπιμόρφωσης με την συμμετοχή τους σε ομάδες. Δραστηριότητες : Ανάλογα με τα ενδιαφέροντα των μαθητών, προτείνουμε ομάδες (group) στο LinkedIn στις οποίες μπορούν να μάθουν , να βρουν περισσότερες πληροφορίες , online μαθήματα κλπ. σχετικά με τις δεξιότητες που θέλουν να αναπτύξουν.
|
Χρονική Διάρκεια |
Από 3 με 6 ώρες έως και το τέλος της χρονιάς |
Τρόπος Αλληλεπίδρασης |
Αυτοαξιολόγηση ικανοτήτων, δεξιοτήτων και γνώσεων, ετεροαξιόλογηση. Εδώ μπορούν να δημιουργήσουν ασκήσεις κουίζ ή σταυρόλεξο προκειμένου να ελέγξουν τις γνώσεις και δεξιότητες τις δικές τους και των συμμαθητών. |
Φάση 4 |
|
Χρονική Διάρκεια |
|
Τρόπος Αλληλεπίδρασης |
|
Φάση Ν… |